Dobra strona internetowa to jak garnitur szyty na miarę

Dobra strona internetowa to jak garnitur szyty na miarę

Strona internetowa przedsiębiorstwa czy instytucji jest niczym garnitur. Warto, aby był on dobrze skrojony, wymierzony i dopasowany do sylwetki danego przedsiębiorstwa. Często kontaktujemy się z daną firmą, pod wpływem jej strony internetowej, dlatego też warto ubrać naszą firmę w garnitur najlepszej marki i zrobić na kliencie dobre wrażenie.

Co decyduje o jakości tego garnituru?

Web designer ma do dyspozycji wiele kanałów, którymi może dotrzeć do odbiorcy. Z mojego doświadczenia wynika, że przy tworzeniu stron internetowych przedsiębiorstw czy instytucji najważniejsze narzędzia, którymi dysponuje web designer to: szata graficzna i treść (teksty, obrazy i grafiki, filmiki i dzwięki).

Szata graficzna to zespół elementów na stronie internetowej zorganizowanych przez grafika w całość. Na stronie internetowej widzimy kształty o określonych wielkościach, barwach, walorach, spostrzegamy, że występują one w określonych ilościach zarówno względem siebie jaki względem wirtualnej płaszczyzny, która je otacza. Podsumowując szata graficzna to zarówno budowa strony (kompozycja jej elementów), jak i główne cechy poszczególnych elementów (rozmiar, kolor, czcionka, rozdzielczość).

Cel, sens, najgłębsza przyczyna strony internetowej dla której została stworzona -  to treść (przekaz). Treścią mogą być zarówno interesujące portfolio lub idea pozaplastyczna, na przykład  sukcesy i nagrody danej firmy. W tym sensie każda strona zawiera treści, wyrażone konkretnymi środkami wyrazu w sposób widoczny dla innych.

Dlaczego design ma znaczenie?

Forma za którą kryje się szata graficzna oraz treść to idealne połączenie, na które powinna zdobyć się każda szanująca się firma. Obydwie te „warstwy” strony internetowej mają nierozdzielny związek i dobrze wykonane sprawiają, że po wejściu na stronę klient z chęcią nawiąże bliższy kontakt z przedsiębiorstwem i skorzysta z jego usług. Dlaczego?

Dobrze wykonana strona internetowa danego przedsiębiorstwa, sprawia, że firma w oczach klienta jest postrzegana jako atrakcyjna i ciekawa. Klient zwróci uwagę na interesującego, eleganckiego partnera i jego ofertę. Ponadto dobrze wykonana strona, to taka która ma prosty i zwięzły przekaz. Dzięki temu klient zyskuje cenne informacje w krótkim czasie. Z tych względów koncepcja strony powinna być dogłębnie przemyślana, zaś sama strona intuicyjna, mobilna, estetyczna i zawierać takie treści, które są dla odbiorcy niezbędne.

Podsumowując, intuicyjna, dobrze rozplanowana szata graficzna i ciekawa treść przyciągnie klienta na dłużej, a przecież o to wlaśnie chodzi.

Na zakończenie można zaproponować jedno z określeń strony internetowej pozostające w związku z powyższymi rozważaniami: strona internetowa jest plastycznym odpowiednikiem idei która ma trafić do klienta, dzięki profesjonalnej formie przekaz ten jest przedmiotem o wartościach biznesowych.