Zarządzanie zawartością strony

Aby dynamicznie zarządzać stroną internetowa niezbędny jest cms (Content Management System). System do zarządzani treścią to platforma służąca do dodawania i modyfikowania informacji na stronie internetowej. Informacje te mogą obejmować dowolną liczbę elementów: blogi, posty, kalendarze wydarzeń, oferty, galerie, filmy, listy produktów lub wszelkie dowolne treści, które chcielibyśmy zamieścić na swojej stronie www.

Nawet niewielka wiedza programistyczna wystarcza do obsługi cms. Głównym celem posiadania systemu do zarządzania treścią na stronie jest ułatwienie posiadaczom strony aktualizacji witryny internetowej. Daje to możliwość dostosowania wizytówki bez konieczności angażowania programisty za każdym razem, gdy chcemy dokonać nawet niewielkiej aktualizacji strony.

Zarządzanie treścią na stronie

Jak już pisaliśmy, bardzo ważne jest, aby strona była zaprojektowana zgodnie z wytycznymi użyteczności UX oraz korespondującego układu graficznego UI - jednak to nie wszystko. Należy zauważyć, że w pakiecie z dobrze postawioną stroną internetowa stoi również odpowiednie wprowadzanie i zarządzanie treścią (content management). Projektanci stron internetowych tworzą na ogół pomysłowe, przejrzyste strony internetowe zaopatrzone w cms.

Strona statyczna a strona z cms

Strony www możemy podzielić na te statyczne, które oparte są wyłącznie na kodzie html, oraz  takie, które mają wbudowany panel do zarządzania treścią na stronie. Strony statyczne, czyli tak zwane wizytówki internetowe na których nic nie modyfikujemy i nie uzupełniamy o nowe treści charakteryzują się stałymi elementami swojej konstrukcji. Nie dają możliwości szybkiej ingerencji w treść lub zmiany elementów graficznych. Każda modyfikacja wymaga edycji kodu strony, która dla laika może okazać się bardzo trudna.

Drugim przykładem są strony z cms, czyli takie, które możemy dowolnie modyfikować i uzupełniać pod względem treści, które chcemy tam zamieścić: aktualności, oferty, listy produktów, galerie, posty na blogu, filmiki. Taki rodzaj stron dają dużo większe możliwości jeżeli wziąć pod uwagę możliwość edycji strony o nowe moduły czy zmianę układu.
Tutaj należałoby zwrócić uwagę na kilka dostępnych, popularnych CMS-ów, które umożliwiają instalację skryptu na własnym serwerze. Do najpopularniejszych należą: WordPress, Joomla oraz Drupal.

Rodzaje treści na stronie

Treścią na stronie jest zarówno dodana grafika jak i nowy post w aktualnościach. To również portfolio i oferta twoich usług. Treść na stronie powinna być zatem dobrze przemyślana, zwięzła i dopasowana do kontentu całej witryny www. Gdy spełnimy ten warunek, będzie ona w sposób właściwy i pożądany oddziaływała na klienta.

Ciekawym rozwiązaniem aktualizacji strony www jest zamieszczenie modułu blogu. Tam dodajemy posty o określonej tematyce, które mogą być naszą cenną reklamą.
Inną formą treści na stronie jest portfolio, gdzie prezentujemy realizacje wykonywanych przez nas usług. Przykłady najlepszych naszych prac, z próbkami, przykładami mogą być nieocenionym walorem dodatnim naszej strony internetowej i dzięki temu przyciągnąć uwagę klienta. 

<-Poprzedni   Następne->