Motocyklista na ścigaczu

Co to jest technologia Drupal i do czego się ją wykorzystuje?

Drupal to niezwykle elastyczny system CMS, który służy zarówno do budowy nieskomplikowanych stron www jak i dużych portali. CMS Drupal jest wysoko zaawansowanym rozwiązaniem, którego zaletą jest nie tylko wydajność, lecz także to, że jest rozwiązaniem open-sourcowym.
DRUPAL a inne systemy CMS

Każda profesjonalna witryna internetowa powinna być oparta na systemie zarzadzania treścią (CMS). Drupal należy do wysoce zaawansowanych systemów zarządzania treścią na stronie. Dzięki swojej modułowej konstrukcji jest niezwykle wydajnym narzędziem pracy dla programisty, ale również bardzo skomplikowanym.

Jak powiedział Michał programista z Takectrl.eu na Drupalu tworzę strony od ponad 10 lat. Nie ma dla mnie lepszego środowiska programistycznego. Pomimo, że CMS Drupal jest środowiskiem open-sourcowym spokojnie może konkurować z komercyjnymi CMS-ami takimi jak Interwoven, Sitecore, Vignette czy Adobe CQ5. Gdybym miał porównać inne CMS-y z systemem Drupal porównałbym te pierwsze do szybkiego motocyklu, gotowego do wyścigu. Drupala musiałbym przedstawić jako ścigacza ... w częściach. Ten skomplikowany system jest nie tylko najbardziej wydajny, ale też najszybszy.

DRUPAL nie działa od razu po instalacji. Najpierw należy odpowiednio skonfigurować wiele modułów, które połączone ze sobą tworzą aplikację zgodną z oczekiwaniami klienta. O bezpieczeństwie i efektywności tego CMS-a świadczy fakt, że z Drupala korzystają ważne instytucje takie jak:  instytucje rządu Stanów Zjednoczonych, Biały Dom, instytucje australijskie, Harvard i Oxford itd. (dane na rok 2018).  Dzięki wysokiemu poziomowi zaawansowania technologicznego klient otrzymuje witrynę przyjazną i szybką do administrowania treścią na stronie.

W Polsce Drupal jest rzadko używany. Programiści najczęściej wykorzystują środowisko Wordpressa oraz Joomli. Pod względem technologicznym są to mniej skomplikowane środowiska. Początkujący deweloperzy bez większego przygotowania są w stanie obsługiwać te CMS-y. Drupal pozwala na budowanie bardziej zaawansowanych i wydajniejszych systemów, jednak wymaga większych umiejętności programistycznych. Zaletą Drupala, jest duża ilość istniejących modułów, ich ciągłe aktualizacje oraz nieustanne tworzenie nowych rozszerzeń przez społeczność Drupala.

Drupal dla małych i dużych stron

Drupal to system, który sprawdza się zarówno przy budowie nieskomplikowanych stron internetowych, jak i dużych internetowych systemów informatycznych. Aby można było zarządzać treścią na stronie, niezbędny jest do tego system. Menu administratora strony jest bardzo intuicyjne, a co najważniejsze możemy mieć pewność, że rozbudowanie systemu o nowe moduły, czy wprowadzenie responsywności będzie możliwe.
Szeroka gama funkcjonalności to przewaga Drupala nad innymi CMS-ami, w których buduje się duże strony internetowe. Rozbudowane systemy wymagają zaawansowanych zabezpieczeń, a Drupal jest środowiskiem, które może zagwarantować bezpieczeństwo strony. Świadczy o tym fakt, że wiele agencji rządowych nie obawia się budować swoich systemów właśnie w Drupalu. Ten CMS pozwala tworzyć efektywnie działające strony, które pomimo swojego zaawansowania systemowego są szybkie i sprawne technicznie.

<-Poprzedni   Następne->